As comisións dependen do Pleno Municipal e están constituídas por unha serie de membros que designan os grupos políticos en proporción ao número de concelleiros que cada un deles ten no Pleno. A funcións das comisións concéntranse no estudo, informe e consulta dos temas que se someten ao Pleno, o seguemento da xestión do alcalde e do seu equipo de goberno e a xestión de todas aquelas funcións que o Pleno lle delegue directamente.
Por outra parte, o Concello participa a través dos seus representantes en diversos organismos supramunicipais, organismos autónomos, fundacións, empresas públicas, sociedades mixtas e consellos sectoriais.
Míriam Louzao Fernández
Xesús Domínguez Domínguez
María Rozas Pérez
Xan Duro Fernández
Yolanda Otero Balsa
Rosario Ferreiro Varela
Adrián Villa Torres
Gumersindo Guinarte Cabada
Marta Abal Rodríguez
Marta Álvarez Vázquez
Mercedes Rosón Ferreiro
Marta Abal Rodríguez
Marta Álvarez Vázquez
Nerea Barcia Guldrís
Adrián Villa Torres
Borja Rubio Somoza
María Rozas Pérez
Xan Duro Fernández
Xesús Manuel Domínguez Domínguez
Pilar Lueiro García
Gumersindo Guinarte Cabada
Marta Abal Rodriguez
Marta Álvarez Vazquez
Yolanda Otero Balsa
Maria Rosario Ferreiro Varela
Borja Rubio Somoza
Maria Rozas Perez
Xan Xesus Duro Fernández
Miriam Louzao Fernandez
Manuel Cesar Vila
Pilar Lueiro Garcia
Xesús Domínguez Domínguez
María Rozas Pérez
Xan Duro Fernández
Yolanda Otero Balsa
Nerea Barcia Guldrís
Gumersindo Guinarte Cabada
Marta Abal Rodríguez
Míriam Louzao Fernández
María Baleato González
Jose Antonio Constenla Ramos
Mercedes Rosón Ferreiro
Xan Duro Fernandez
Borja Verea Fraiz
Gonzalo Muíños Sánchez
Noa Díaz Varela
José Antonio Constenla Ramos
Branca Novo Rey
Goretti Sanmartín Rei
Xesús Manuel Domínguez Domínguez
Gonzalo Muíños Sánchez
Xan Duro Fernández
Míriam Louzao Fernández
Gumersindo Guinarte Cabada
María Rozas Pérez
Manuel César Vila
Marta Abal Rodríguez
Pilar Lueiro García
Gonzalo Muíños Sánchez
Xan Duro Fernández
Evaristo Ben Otero
Jorge Duarte Vázquez
Navia Rivas de Castro
Alejandro Sánchez-Brunete
Martiño Noriega Sánchez
Navia Rivas de Castro
José Antonio Constenla Ramos
Marta Lois González
Goretti Sanmartín Rei
Míriam Louzao Fernández
Por outra parte, o Concello participa a través dos seus representantes en diversos organismos supramunicipais, organismos autónomos, fundacións, empresas públicas, sociedades mixtas e consellos sectoriais.
Comisión de Presidencia, Réxime Interior, Modernización da Administración, Facenda e Especial de Contas
Presidente: Manuel César VilaMíriam Louzao Fernández
Xesús Domínguez Domínguez
María Rozas Pérez
Xan Duro Fernández
Yolanda Otero Balsa
Rosario Ferreiro Varela
Adrián Villa Torres
Gumersindo Guinarte Cabada
Marta Abal Rodríguez
Marta Álvarez Vázquez
Comisión de Urbanismo, Infraestruturas, Vivenda, Medio Ambiente, Medio Rural e Servizos
Presidente: Iago Lestegás TizónMercedes Rosón Ferreiro
Marta Abal Rodríguez
Marta Álvarez Vázquez
Nerea Barcia Guldrís
Adrián Villa Torres
Borja Rubio Somoza
María Rozas Pérez
Xan Duro Fernández
Xesús Manuel Domínguez Domínguez
Pilar Lueiro García
Comisión da Área Social, Cultura, Participación, Igualdade e Transparencia
Presidenta: María Rozas PerezGumersindo Guinarte Cabada
Marta Abal Rodriguez
Marta Álvarez Vazquez
Yolanda Otero Balsa
Maria Rosario Ferreiro Varela
Borja Rubio Somoza
Maria Rozas Perez
Xan Xesus Duro Fernández
Miriam Louzao Fernandez
Manuel Cesar Vila
Pilar Lueiro Garcia
Comisión Especial de Suxestións e Reclamacións
Presidenta: Pilar Lueiro GarcíaXesús Domínguez Domínguez
María Rozas Pérez
Xan Duro Fernández
Yolanda Otero Balsa
Nerea Barcia Guldrís
Gumersindo Guinarte Cabada
Marta Abal Rodríguez
Comisión Asesora do Patrimonio Histórico
Presidente: Iago Lestegás TizónMíriam Louzao Fernández
María Baleato González
Jose Antonio Constenla Ramos
Mercedes Rosón Ferreiro
Xan Duro Fernandez
Representantes nas empresas municipais e organismos autónomos
Consorcio da Cidade de Santiago
Presidenta: Goretti Sanmartín ReiBorja Verea Fraiz
Gonzalo Muíños Sánchez
Auditorio de Galicia
Mercedes Rosón FerreiroNoa Díaz Varela
José Antonio Constenla Ramos
Branca Novo Rey
Goretti Sanmartín Rei
TUSSA
María Rosario Ferreiro Varela e Adrián Villa TorresXesús Manuel Domínguez Domínguez
Gonzalo Muíños Sánchez
Xan Duro Fernández
INCOLSA
María Baleato González e Nerea Barcia GuldrísMíriam Louzao Fernández
Gumersindo Guinarte Cabada
María Rozas Pérez
Mercagalicia
Borja Rubio SomozaManuel César Vila
Marta Abal Rodríguez
XADE
José Ramón de la Fuente RodríguezPilar Lueiro García
Gonzalo Muíños Sánchez
Xan Duro Fernández
Fundación Refuxio de Animais
Esther Pedrosa CarreteEvaristo Ben Otero
Jorge Duarte Vázquez
Navia Rivas de Castro
Consello Asesor de Condecoracións
Gumersindo Guinarte CabadaAlejandro Sánchez-Brunete
Martiño Noriega Sánchez
Navia Rivas de Castro
UNINOVA
Xosé A. Sánchez BugalloJosé Antonio Constenla Ramos
Marta Lois González
Goretti Sanmartín Rei
Comisión Provincial de Saneamento
Comisión de Escolarización
Comisión de Patrimonio Histórico-Artístico
Sociedade de Cursos Internacionais da Universidade de Santiago de Compostela
Goretti Sanmartín ReiMíriam Louzao Fernández